To coraz bardziej powszechny problem i nie mam tu na myśli tylko osób poniżej 25 roku życia. Na pewnym etapie życia występuje u prawie każdego człowieka. Niektóre źródła podają, że nawet u ponad 90% populacji, ponieważ już sama obecność zaskórników jest klasyfikowana jako trądzik. Jego powstawanie jest związane głównie z nadmiernym łojotokiem, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych i zaburzoną mikroflorą skóry. Jest wiele jego odmian i stadiów jednak nie zawsze wymaga on od razu leczenia dermatologicznego. Przykładem jego łagodniejszej formy może być trądzik zaskórnikowy charakteryzujący się obecnością zaskórników otwartych( tzw. wągrów) jak i zamkniętych. Geneza powstania trądziku ma podłoże łojotokowe a nie jak wiele osób sądzi bakteryjne. Brak prawidłowej pielęgnacji skóry nasila więc problem przyczyniając się do powstawania zmian zapalnych, które na długo mogą pozostawić szpecące blizny i przebarwienia.
Coraz większym problemem obecnie staje się trądzik dorosłych, czyli po 25 roku życia. Obecnie został on uznany za chorobę cywilizacyjną, ponieważ okazało się , że jego występowanie jest ściśle związane z współczesnym trybem życia. Na zmiany trądzikowe i stan skóry w negatywny sposób wpływają: niezdrowe oraz nieregularne jedzenie, brak odpowiedniej ilości snu, tzw. „ zarywanie” nocy lub odsypianie ich w weekend, chroniczne zmęczenie, spożywane dużej ilości kofeiny (np.: kawa, napoje energetyczne), brak czasu wyłącznie dla siebie, pracoholizm, przewlekły stres, dłuższa obecność w klimatyzowanych pomieszczeniach. Przedłużający się stres powoduje wydzielanie się dużej ilości tzw. hormonów stresu (androgeny). Powodują one nasilanie się zmian trądzikowych lub mogą je wręcz wywoływać. Trądzik dorosłych przyczynowo jest związany ze współcześnie preferowanym stylem życia.
Trudno oczekiwać, że uda się od razu przeprogramować życie na „zdrowy styl ‘’ jednak trzeba mieć to na uwadze chcąc się pozbyć problemów ze skórą. Posiadaczki cer mieszanych i tłustych nie zmienią drastycznie rodzaju swojej skóry . Taka cera zawsze będzie miała tendencję do nadprodukcji łoju, powstawania zaskórników i rozszerzonych porów a żle pielęgnowana do powstawania zmian zapalnych. Jaka jest rada?
- 1 krok odpowiednia , indywidualnie dobrana kuracja zabiegowa w zależności od nasilenia problemu i rodzaju trądziku (pospolity, zaskórnikowy, polekowy, zawodowy, z zadrapania, wywołany detergentami lub kosmetykami). Zwykle jest to 5-6 zabiegów, których efektywność intensyfikuje się w czasie . Zadaniem jest zmniejszenie nadprodukcji łoju, działanie ograniczające nadmierny rozwój mikroorganizmów wywołujących stany zapalne, udrożnienie ujść mieszków włosowych i zmniejszenie tendencji do powstawania zaskórników, rozjaśnienie przebarwień pozapalnych, zmniejszenie nadmiernego rogowacenia naskórka. Cięższe przypadki wymagają najpierw leczenia dermatologicznego.
- 2 krok bardzo ważny , którym jest pielęgnacja domowa . Żle dobrana może nawet wywoływać trądzik . Jest bardzo ważna, ponieważ pielęgnacją profesjonalną, indywidualnie dobraną można podtrzymać, wzmocnić i przyśpieszyć działanie zabiegów . Skóra poddana w domu działaniu takim samym składnikom co w gabinecie ciągle dalej „ pracuje ‘’ na ostateczny efekt. Przypadkowe produkty zakupione w drogerii lub nawet w aptece nie zapewniają kontynuacji pracy nad skórą w domu. Mogą zapychać pory przyczyniając się do słabszych efektów zabiegów lub nawet je niweczyć . Dlatego stosowanie w domu zaleconych przez kosmetologa produktów jest kluczowe dla osiągnięcia celu.
- 3 krok biorąc pod uwagę specyfikę skóry tłustej i jej skłonność do łojotoku po skończonej kuracji zaleca się stosowanie zabiegów przypominających , które podtrzymują uzyskany efekt. Czasami wystarczy odpowiednia pielęgnacja domowa , która jest zalecana podczas kuracji i po niej.
Reasumując skłonność do zmian trądzikowych może się pojawić w każdym wieku i jest cechą o tendencji przewlekłej. Bardzo istotna w kuracji jest współpraca ze strony klienta. Każdy z wymienionych kroków jest istotny . Pominięcie któregoś z nich z lekceważenia zaleceń lub żle rozumianej oszczędności potrafi zaprzepaścić lub uniemożliwić osiągnięcie pełnego sukcesu.
Dlatego wiedz drogi czytelniku, że gwarancją efeku są też twoje przemyślane, konsekwentne i świadome decyzje.
mgr. kosmetologii Joanna Kasperska
Bibliografia: D. Nowicka, ,,Choroby łojotokowe skóry”, Hawryłkiewicz W., Musiak P., Harupa M., ,,Kosmetologia i trądzik pospolity”, A. Kamińska, K. Jabłońska, A. Drobnik, ,, Praktyczna kosmetologia”.